Volejte 373 730 950
Po - Pá 10:00-18:00

Tetování a alergie

14. říjen 2019

Největším nebezpečím tetování je přenos infekcí jako hepatitida B nebo C, HIV, různé bakteriální infekce nebo TBC. Proto doporučuji opravdu dbát na správný výběr tetovacího salónu či tatéra a zajímat se také o dodržování pravidel hygieny. 

Tetování a alergieTetování a alergie

Alergie na tetovací inkoust 

Jsou vzácné a ovlivní méně než jedno procento lidi, kteří se tetují. Každopádně každý z nás by měl být připravený a znát příznaky, aby mohl včas zakročit a třeba i navštívit dermatologa. Navíc, co si budeme povídat, odstranění inkoustu je složité, zdlouhavé a taky zátěž pro naše peněženky. 

Alergické projevy

Alergie se v tomto případě projevuje jako jedna nebo více abnormalit na kůži v místě tetování v důsledku negativní reakce těla na tetovací inkoust. Mohou se například objevit granulomy, které se objevují jako různě velké uzlíky v místě tetování. Je to schopnost těla reagovat na cizorodou látku.  Pokud trpíte na keloidní útvary (vystupují nad povrch pokožky, jako tuhé vyklenutí), tvořící se kolem jizev, tak byste na tento jev měli být předem připraveni. 

Vliv tetovacího inkoustu

Pokud už máte tetování nebo jste ho dostali jako dárek, nezapomínejte, že každý druh tetovacího inkoustu je vyroben z různých složek. To znamená, že i když první tetování dopadlo na výbornou, může se bohužel objevit alergická reakce na  inkoust s jiným složením. Většina případů alergických reakcí je na tetování obsahující červený nebo žlutý inkoust. 

Pokud máte v tetování alergickou reakci na inkoust, pravděpodobně se projeví jako červená svědivá vyrážka. Vaše pokožka by se mohla také odlupovat a mít šupinatý vzhled. 

Je běžné, že lidé, kteří jdou na tetování zažijí zánět (zarudnutí, otok a podráždění). Strach pryč, protože jde obvykle jen o reakci kůže na strojky a nemusí to nutně znamenat, že máte alergii na inkoust. Tento druh zánětu je relativně neškodný a měl by odeznít.

Co tedy způsobuje alergii na tetování? 

Profesionální umělci,  naši skvělí tatéři, používají při své práci speciální inkousty vysoké kvality. Inkoust, který se injekčně aplikuje do vaší pokožky, může být předem připravený nebo si ho tatéři míchají sami. V každém případě profesionální inkousty obsahují určité množství těžkých kovů. Jsou to právě ony, které jsou zodpovědné za červené svědící vyrážky.

Těžké kovy

Ne všichni mají alergickou reakci na stejné těžké kovy. Jednoduše, pokud Vám jeden typ tetovacího inkoustu způsobuje alergické reakce, může existovat jiný druh, s odlišným složením, který vám bude vyhovovat. Vyhnout se určitým kovům v inkoustu může být složité,  různé barvy používají různé kovy. Některé červené inkousty obsahují například rtuť a žluté inkousty mohou obsahovat olovo, zatímco černé inkousty obsahují oxidy železa. Proberte alergické reakce s tatérem, aby věděl, čemu se má při výběru inkoustu vyhnout.

Otrava inkoustem je prakticky velmi vzácným a ojedinělým případem. Takže, no stress. ♥  

Bakterie

Tetování je otevřená rána a tudíž by se měla udržovat v čistotě. Správná péče je opravdu důležitá. Doporučuji se s novým tetováním dbát zvýšenou měrou na hygienu, nekoupat se ve veřejných bazénech a podobně.

Stačí náhoda a tetování může být skvělým místem pro infekci bakteriálního původu. Pak je namístě navštívit lékaře. Čím dříve, tím lépe.

Co je moje SOS při základních problémech?

Tattooderm! Tatéra za vás nevybereme a  naše produkty neumí léčit (bohužel) virus HIV nebo vás zbavit tvorby keloidních útvarů, každopádně dokážeme víc, než jste si možná doposud mysleli.

Tattooderm lotion a olej

  • krém i olej hydratují a chrání pokožku po tetování,
  • poskytují úlevu od podráždění a zčervenání, takže při alergické reakci na tetování mohou pomoci od nepříjemných vedlejších účinků,
  • obsahují vysokou koncentraci panthenolu, výtažku z Aloe vera nebo oleje ze semen Jojoby, takže očekávejte rychlejší a kvalitnější hojení,
  • udržují pokožku ve stálé hydrataci, tudíž bude vláčná po dlouhou dobu díky unikátnímu složení,
  • získáte navíc projasnění barev,
  • snadno se používají, rychle se vstřebávají, zejména lotion,
  • jsou vhodné  jako následná péče o tetování pro zamezení vypadávání inkoustu z pokožky.

O AUTORCE

Jsem mladá, potetovaná holka, která tráví nejraději čas na cestách s hudbou v uších, notebookem a svobodou ruku v ruce s dobrodružstvím. Zajímám se o IT, mám vášeň pro psaní, focení, design a samozřejmě tetování. Dále dělám jógu, miluji přírodu a vše s ní spojené. Jsem hyperaktivní workoholik!

Instagram: libu_krizova
Facebook: libu.krizova